Vooluvete aasta retked

IV retk - külaskäik Haaslava kalakasvatusse

30. septemril ootab kõiki kalasõpru endale külla Haaslava kalakasvatuse lahke pererahvas. 

Eesti veekogudes elavate kalaliikide nimekiri on küllaltki kirju. Kui veekogu on terve ja teda liialt ei häirita, siis saavad seal elavad kalad ise oma liigi püsimajäämise tagamisega hakkama. Kui aga miski veekogu ökosüsteemi loomulikku arengut häirib, siis tuleb inimesel loodusele appi tulla ning kala kasvanduses üles kasvatada ja seejärel vabasse vette lasta. Nõnda võibki tõdeda, et nii mõnedki meie vetes liikuvad kalad on oma esimesed uimetõmbed kalakasvataja valvsate silmade all teinud.

Tartumaal Haaslavas tegutsev kalamajand Carpio tegeleb peamiselt karpkalaga, kuid aeg-ajalt kasvatatakse ka linaskit, haugi ning koha. 

ELFi mikrobussid stardivad Tartust ELFi kontori (Lai 29) eest Haaslava poole kell 17.30. Kui oled oma sõiduvahendiga tulemas, siis katsu kalamajandi juures olla hiljemalt kell 18.00. Tagasi Tartusse plaanime jõuda hiljemalt 20.00. 

Kalade kasvatamisest räägib meile Carpio perenaine Riina Kalda.III retk- piknik Taevaskojas

12. septembril ootame kõiki jõgedest ja veealusest elust vaimustujaid Ahja jõe äärde Taevaskotta piknikule. 

Kui tavaliselt köidab Taevaskoja külastajaid jääaja taandumisega kaasas käinud suure vee voolamise tagajärjel tekkinud muljetavaldavad paljandid. Tegelikult aga toimub ka praegu Ahja jões palju põnevat.

Ahja jõgi on Eesti üks suurima languga jõgesid ning selle põhjustatud kiire vool loob just Taevaskoja kanti väga väärtuslikke ja mitmekesiseid elupaiku. Viimasel ajal kihab Ahja jõe vesi ka intriigist, sest otsustamisel on Saesaare paisu allesjäämine või likvideerimine. 

ELF kutsub piknikule Taevaskotta igaüht omal käel, endale sobival ajal. Üks pidepunk on siiski kell 13.00 Suure Taevaskoja all, kui Ahja jõest sealse elustiku silme läbi räägib Tauno Jürgenstein sihtasutusest Eesti Forell.

Kohale saab hõlpsasti ka ühistranspordiga - vaata omi võimalusi peatus.ee'st. Piknikukorvi võtab igaüks ise kaasa. Oleks kena, kui oma tulekust ka oma osalemissoovist registreerumisvormis teada annaks - nii saame küüdipakkujad ja nõudlejad kokku viia.II retk - lodjaretk Tartust Palupõhja

17. mail kutsume Sind veetma päeva lodi Jõmmu pardal, et kulgeda mööda Emajõge ülesvoolu Tartust Palupõhja.

Oma teel saame vaadelda nii linnamaastikke kui Emajõe ürgorgu, sõita endistes kärestikes ja inimeste kaevatud kanalites ning imetleda Euroopa võimsaimaid jõeluhtasid. Vaatame linde, loomi ja inimesi, kes jõel ja selle ümbruses toimetavad.

Muusikalise etteastega astub üles Indrek Tammoja alias Rändaja, kes lisaks laulule ja pillimängule viib meid oma pajatustega ka Amazonase jõgikonda, millega tema elu üht otsa pidi tänasel päeval seotud on.

Laevasõit algab Lodjakoja sadamast kell 10.00 ning lõpeb Palupõhjas umbes kell 18.00. Sealt toob reisiseltskonna tagasi Tartusse buss. 

Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 10 või 15 eurot. Oma tulemisest palume teada anda läbi kõrvalasuva vormi ning tasuda osalustasu SA Eestimaa Looduse Fond arveldusarvele EE282200221005100292, selgituseks "lodjaretk".

Hinna sees: kuumad joogid, lõunasupp ja bussisõit.

Lisaks lodjaretkele ja rännakule muusikamaastikel on kavas mitmed põnevad jutuajamised.


I retk - Künnimaa oja Kavaru rannaniidul


26. aprillil kutsume väisama rüdi aastast juba tuttavat paika. Kavaru rannaniidule meelitab meid sellel korral uudishimu eesoleva põneva vooluvetega seotud töö vastu. Nimelt hakatakse sellel sügisel nõukogude ajal kitsasse kraavi surutud Künnimaa oja suudmeosa taas looduslikuks kujundama. Oja loomuliku kulgemise olulisust ja eesolevaid töid tutvustab looduskaitsja Heikki Luhamaa. 

Kuna tegemist on ka väga põneva linnualaga, siis lisaks vooluveele pöörame omad silmad ka rannaniidule, et vaadata üle, kuis läheb siinsetel niidurüdidel ning  milliseid kahlajaid  veel tegutseb.

Pooleteise tunniseks harivaks ja kosutavaks uitamiseks koguneme Kõpu (Pärnumaa oma) bussipeatuses kell 13.20. Sinna saab Pärnust 12.30 väljuva Tõstamaa bussiga. 
 
Osalemine on tasuta, teretulnud on annetused talgute heaks. Oma tulemisest palume teada anda läbi kõrvalasuva vormi.

Info järgmiste retkede kohta juba peatselt...