ELFi talgute metsise teema-aasta

Teema-aasta logo

Teema-aasta logo on kujundanud Ülle Ottokar (suurendamiseks kliki pildil).

Metsis ehk mõtus

Metsis on siinmail väheneva arvukusega harv haudelind, keda esineb Eesti mandriosas. Saaremaalt ja Hiiumaalt kadus ta vastavalt 19. ja 20. sajandil. Ohustatud liigina on ta Eestis arvatud II kaitsekategooriasse ning punase nimestiku ohualtite liikide kategooriasse. Liigi seisundi edasise halvenemise ärahoidmiseks on oluline tõsta inimeste teadlikkust seda liiki ohustavate tegurite ning liigi elupaikade kaitse vajalikkusest.

Metsise teema-aasta 2021 korraldamise eesmärk on tõmmata rohkem avalikkuse tähelepanu metsise kui kaitsealuse ja ohustatud liigi seisundile. Kuna metsise elupaigaks on peamiselt põlismetsad (vanad männikud), siis aitab metsisele tähelepanu juhtimine panna samaaegselt inimesi mõtlema ka Eesti metsandusele laiemalt.

MTÜ Eesti Ornitoloogiaühing kuulutas metsise 2018. aastal aasta linnuks ning metsise ja metsakanaliste kohta saab täpsemat infot nende poolt koostatud aasta linnu lehelt, kus on välja toodud ka määramistunnused.

Metsise suled näevad välja sellised.

Metsisekukk rabapaisul (kliki suurendamiseks). Foto: Jüri-Ott Salm.

Metsakanaliste määramise infovoldik

Teema-aasta raames antakse välja metsakanaliste määramise infovoldik, mida jagatakse suvehooajal ELFi talgulistele tasuta. Voldiku PDF-faili saab alla tõmmata SIIT.

Mida on teema-aastal oodata?

Kui COVID-19 olud seda võimaldavad, siis toimuvad 2021. aastal kevadest sügiseni metsist tutvustavad (veebi)loengud ja retked. Juunikuus korraldatakse Lääne-ja Ida-Virumaal metsise elupaikades seiretalguid arvukuse hindamiseks.

Metsisekana (kliki suurendamiseks). Foto: Marko Kohv.

Metsiseõhtu Andres Kalamehega (24.03.2021)

Mall Hiiemäe loeng metsakanaliste rahvapärimusest (Eesti Rahvaluule Arhiiv)

Varasemad teema-aastad

Metsise teema-aasta tegevusi rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK). Metsise seiretalguid rahastab Euroopa Liidu LIFE programmi projekt „Soode kaitse ja taastamine” (projekti nr: LIFE14 NAT/EE/000126).
Eelmiste teema-aastate peategelased olid sood (2020), ööloomad (2019), kimalased (2018), metsaelu (2017), must-toonekurg (2016) vooluveed (2015), liblikad (2014), niidurüdi (2013), kõre (2012) ja loopealsed (2011).